Xterra Czech

Czech tour Xterra pokračovala v HostivařiČeský pohár Xterra v Davidově Mlýnu vyhráli Klíma a Loubková, fenomén Zadák byl druhý
E.ON XTERRA CZECH – Mistrovství Evropy 2004Erbenová najela na vítěznou vlnu, ve Španělsku bloudila, přesto úvodní závod EP Xterra ovládla
Hlubocká Xterra je připravenaHluboká n. Vltavou XTERRA European Championship
Karel Zadák se posunul na čelo Twin Xterra Czech TourKdo jsou favorité nedělního XTERRA CZECH v Prachaticích?
Lahůdkový běh při Xteře na HlubokéLebrun a Schaeferová se stali Evropskými šampióny
Lebrun byl na Hluboké opět nejlepšíLyžař Lukáš Bauer vyzve v Prachaticích světové šampiony Xterry
Na Hluboké to bude letos jinakNa Hluboké vyhráli Lebrun a Whitmoreová
Senzace! Xterra z Hluboké se stěhuje do Špindlerova MlýnaSvětová triatlonová elita zavítá na Šumavu, Prachatice hostí Světový pohár XTERRA
Světový pohár Xterra zavítá na HlubokouSvětový závod BRAVE XTERRA Czech v plných přípravách
Tak trochu jiná Xterra. Made by LanghammerTerénní triatlon Xterra slaví českou 10! Ve Špindlu podruhé zavoní Havaj
V sobotu vypukne Brave Xterra Czech 2003 Vojtěch a Erbenová vyhráli poslední českou Xterru sezony
Xterra Czech: chystají se další změnyXterra Czech: Kubíček třetí, vládli horalové ze Švýcarska
Xterra Czech, triatlonový festival již tento víkend!Xterra Czech 2006 příprava na závod a závod
Xterra na Hluboké se vrací ke kořenůmXterra na Hluboké: Šampioni i hobíci jedou o Havaj
Xterra na zámku: Vládl mistr světa LebrunXterra triatlon se vrací do České republiky!
Xterra ve Špindlu: Dietz a Lorblanchetová, dva Češi na stupníchXterru na Hluboké vyhrál Lebrun, Mistrem ČR je Kubíček
Zadák zajel na Hluboké životní závod 
Hluboká nad Vltavou, zámek i podzámčí ožívají. Live more – Žij víc, křičí do světa Xterra. A sama to dělá. Terénní triatlon je v současnosti nejmohutněji se rozvíjejícím multisportem.

Kombinace plavání, jízdy na horském kole a běhu přináší výzvu pro širší pole sportujících a posílá triatlonisty zpět do přírody. Je to návrat ke kořenům triatlonu, výzvě a boji sama se sebou, říká Scott Tinley, vítěz havajského Ironmana z roku 1982 a 1985, nyní majitel známé firmy s tri-oblečením a i v padesáti účastník všech druhů závodů po celém světě.

Ke kořenům platí i do slova. Proklestit si cestu třeba hlubockou oborou znamená překonat i mnoho takových nástrah.

Xterra vznikla před osmi lety na Havaji, podobně jako slavný Ironman. Jenže ne na Big Islandu, ale na sousedním divukrásném Maui. Ten bývá označován za nejpůvabnější z šesti hlavních havajských ostrovů. Plave se v moři, v zátoce, kde zimují velryby. Na kole zamíříte do krpálů na úpatí sopky Halaekaly a běžíte trnitou buší, rozpálenou pláží i luxusní hotelovou zónou.

Oproti Ironmanovi, nejméně devítihodinovému martyriu, je Xterra přístupnější. Snižuje handicapy z plaveckých nedostatků, jako nejdůležitější část si vybrala kolo. Železný muž se stal obrovským byznysem – třeba startovné na Havaji stojí 400 dolarů. Xterra zůstává rodinným podnikem, kde vítězí radost ze sportu, za 150 dolarů.

Chceme podpořit touhu lidí po sportovních výkonech a dát možnost obyčejným závodníklm změřit síly s absolutní špičkou. Navíc v nádherných přírodních kulisách, říká Dave Nicholas, zvaný Big Kahuna, viceprezident světového seriálu. Kde jinde se vám to povede?

Xterra má hodně podobný systém závodů s Ironmanem. Utkávají se profíci i amatéři ve věkových kategorií. Z kvalifikačních závodů v atraktivních koutech po celém světě (Saipan v Tichomoří, třitisícové vrcholky Skalistých hor, australská divočina, Japonsko, nizozemské písečné duny a už i hvozdy na Hluboké) postupují nejlepší na mistrovství světa na Maui.

To se koná týden po Ironmanovi. Praví držáci, co absolvují ďábelský double – oba podniky, získají další ceny. Pro mé sponzory byl důležitější triumf na Xteře, než účast na olympiádě, říká mistr světa Conrad Stoltz z Jižní Afriky, který závodil i v Sydney 2000.

Loni přivezl Xterru do Čech jihočeský triatlonista Michal Piloušek. Jako první z našinců se zúčastnil mistrovství světa Xterra na Havaji a s 11. místem z roku 2001 stále drží nejlepší české umístění. Při projížďkách na biku hlubockými lesy si usmyslel přenést Xterru i sem. Jak řekl, tak učinil.

Premiéra poslední červnovou sobotu měla ohromný úspěch. Více než tři stovky závodníků z celého světa, drsná trať i elektrizující atmosféra po právu vykoply Xterru k ceně Akce roku v anketě Triatlonista roku. Devatenáct Čechů se odtud kvalifikovalo a odcestovalo na Havaj. Američtí majitelé značky Xterra závodů byli nadšeni. Piloušek a jeho partnerka Silvie Procházková získali licenci na Xterra European tour a založili i Brave Xterra Czech tour, teprve třetí lokální sérii na světě po USA a Austrálii.

Jsme potěšeni, jak se nám rodina Xterra rozrůstá, říkají oba. Chceme co nejlepší závody, ale zároveň zůstat pohodovou záležitostí pro profesionály i amatéry. Své plány a sliby plní, o čemž svědčí první dva domácí závody v Jablonci i ve Šternberku. Xteráci prodávají vlastní oblečení, časopis, nebo pivo.

A teď znovu Hluboká, která zůstává vrcholem. Přímo na trati se utká téměř čtyři sta borců. Světové hvězdy jako třeba Nicolas LeBrun z Francie, ale i hobby jezdci jako dvaašedesátiletý Ed Hudcovic, právník ve výslužbě, co žije na Havaji, ale má československé kořeny. Spolu s nimi vyzkouší své síly i mistr světa v běhu na lyžích a příležitostný horolezec Martin Koukal

E Team